מתלבטים האם לקום מהכורסא ולצאת "למסע למרתון". קיבצתי עבורכם 10 סיבות, ויש לי עוד המון אחרות, מדוע כדאי לרוץ את הריצה המדהימה הזו. בין אם אתם מתחילים ובין אם כבר רצים מנוסים, כדאי להמשיך או להתחיל להתאמן ולזכות בשפע של יתרונות בביצוע הדבר הכל כך ראשוני, כל כך פשוט, אותו כל ילד מגיל 3 מכיר – לרוץ.

 

1. לרוץ מרתון לשם האתגר

בהרבה ענפי ספורט אנו שומעים על כישרונות. אולם, מעולם לא שמענו על כשרון בריצת מרתון. גם הספורטאי החזק ביותר יצטרך לתת מעצמו את הטוב ביותר על מנת לסיים ריצה זו. רוב האנשים חוששים לרוץ מרתון כי זה נשמע לפחות כמו "משימה בלתי אפשרית", לפחות עבורם, עד הרגע בו מחליטים לרוץ את זה. האתגר בריצה זו אינו "רק" לרוץ 42.195 ק"מ, האתגר הוא יומיומי באימונים, בריצות המונוטוניות הארוכות, בק"מ הרבים החובטים בכל עצם ושריר בגוף ובזמן שצריך להתכונן לריצה זו. כל מי שעובר את האתגר הזה מבין לעומק מהי תחושת סיפוק ומהו הישג אישי וזאת מעבר לכל דמיון.

2. לרוץ מרתון בכדי להיות בריא

ישנם מבקרים רבים הטוענים כי ריצת המרתון אינה בריאה ועיסוק בספורט כה תובעני אינה מוסיפה דבר וחצי דבר לבריאות הנפשית והגופנית. אולם עבור רוב האנשים, המתאמנים לריצת מרתון ומקימים עצמם בבוקר לריצה היומיומית או שרצים מיד לאחר שעות העבודה שלהם אין יותר בריא מכך. ריצת המרתון היא הדיאטה, היא הפסיכולוג, היא זו השומרת על לחץ דם נמוך, מעכבת את ההזדקנות ועוד תריסר דברים אחרים אשר מאפשרים לרצים לשמור על סגנון חיים בריא ורענן. הרץ מרתון שנה אחר שנה נראה צעיר יותר, רענן יותר וכמובן בריא יותר.

3. לרוץ מרתון לשם התבוננות פנימית

האימונים הקודמים לריצת המרתון עוזרת לרצים רבים לממש את יכולותיהם כמו גם להבין את מגבלותיהם. הריצות המכינות מרתון יביאו לידי ביטוי יכולות הנמצאות אצל הרץ כמו: התמדה, תכנון, עקביות, חוסן ועוד. זאת כמובן יכול לשמש לאחרים לבחון האם חסרה להם תכונה כזו או אחרת. במהלך הריצות, כשאתה לבד עם עצמך, אתה מרגיש זיקוק. מחשבות רבות שוטפות את ראשך ומאפשרות לך לבחון דברים באופן "נקי", ללא השפעות חיצוניות וכך להגיע לרעיונות מעולים, לבצע "סדר בבלגאן" ועוד.

4. לרוץ מרתון בכדי לבנות הערכה עצמית

אין רץ מרתון שלא סיים את הריצה וחשב לעצמו שהוא הגיע לפסגה. ריצה זו סייעה לרבים להאמין בעצמם שוב ובמיוחד לכאלה שפקפקו ביכולת העצמית שלהם ומה היא שווה. רצים שחשו הערכה עצמית נמוכה, ברגעים מסויימים של חייהם, חשו לאחר ריצה זו התעלות וכוחות פנימיים מחודשים לצאת ולעשות.

5. לרוץ בכדי לשמור/לרדת במשקל

אין כמו ריצות ארוכות בכלל וריצת מרתון בפרט על מנת להוריד אחוזי שומן. הריצות הארוכות שורפות שומנים מחד ומעלות את המסה השרירית מאידך. קצב חילוף החומרים במנוחה, בעקבות ריצות ההכנה, עולה ולכן הפעילות המטאבולית ממשיכה לפעול שעות ארוכות לאחר שסיימנו לרוץ. בשילוב עם תזונה בריאה, כזו שאוכלים בה ובאופן נכון ומסודר אין ספק שהסנטימטרים מההיקף של כל אחד ואחת יקטנו.

6. לרוץ מרתון בכדי לאכול כל מה שבא לי

תמיד טענתי כי אני רץ ועושה ספורט מפני שאני אוהב לאכול. אולי זה נשמע מוזר במקצת אבל לחובבי ריצת המרתון יש קונץ שאין לרבים אחרים. הקלוריות אותן מאבדים במהלך הריצות, כהכנה למרתון עצמו, מאפשרת לאכול כמעט ככל העולה על רוחם, אפילו מהדברים הטובים, המתוקים, מלאי הפחמימות והסוכר. כשמתכוננים למרתון ומגיעים לשלב בו סך הק"מ השבועיים מגיעים ל – 75 ק"מ ולמנוסים וחזקים יותר מעל ל – 100 ק"מ, הרי שניתן לאכול לפעמים מה שבאמת אני רוצה ולאו דווקא מה שצריך. אכן בונוס משמעותי למדי לחובבי אוכל…

7. לרוץ מרתון כתרופה אנטי דיכאונית

ריצה בכלל גורמת לשחרור של מוליכים עצביים הנקראים אנדורפינים, הללו ידועים ככימיקלים המופרשים במוח ותפקידם להיות אחראים על העונג. כתוצאה מהריצה הארוכה וההכנה למרתון הרי שהללו משתחררים רבות ותורמים לתחושה של רגיעה ואושר. למעשה המון רצים למעשה רצים מעט "מסטולים" ונכנסים לאחר ריצה לאופוריה ורוגע. לפיכך ריצות אלה מורידות את הלחץ ואף יכולות לשמש כמקילות על טיפוסים בעלי דיכאון קל.

8. לרוץ מרתון כדי לחיות חיים ארוכים יותר

ריצת המרתון ובמיוחד ריצות ההכנה למרוץ זה, מפעילות את שרירי הנשימה ואת אלה האחראים על הכנסת האוויר והוצאתו. כמו כן השריר החשוב בגוף, שריר הלב, גדל ומתחזק ובכך מגדיל את יכולתו לשאוב דם ולהזרימו בחזרה לגוף וזאת במספר פעימות מופחת יותר. הריצות מפחיתות את לחץ הדם ובכך מתאפשר מעבר דם בעורקים, בוורידים ובנימים באופן חופשי וקל יותר. במקביל מתרחש תהליך של התרבות כדוריות הדם האדומות וזה מסייע ליכולת הגוף לספק חמצן לאברי הגוף השונים. מערכות הנשימה, כלי הדם והלב משופרות, מאפשרות לנו לחיות זמן רב יותר ובאיכות טובה יותר.

9. לרוץ מרתון בכדי לתרום לארגוני צדקה

יותר ויותר מרתונים ברחבי העולם מתקיימים על מנת לאפשר כר לאיסוף תרומות עבור ארגונים למען חולי סרטן, למען חולי C.F. ולמען מטרות אחרות אשר מאפשרות לאנשים לחיות טוב יותר. גיוס תרומות אלה, שהן חלק מדמי הרישום למרוץ, מאפשרות לך להיות חלק מהתורמים והנותנים למען עולם טוב יותר ובריא יותר.
10. לרוץ מרתון בכדי ללמד את ילדיי שניתן להציב מטרה לא קלה, להתאמן לקראתה, לתכנן את פרטיה ובסוף לעמוד בה.
והחיוך, החיוך הזה בסוף והאושר המציף אותך שווה כל רגע.

למרות שיש כל כך הרבה סיבות טובות לרוץ מרתון, צריך להיות זהיר מאוד בעת התחלת העבודה. לאנשים אשר לא התאמנו על בסיס קבוע, יש צורך להתאמן לאט לאט ולהתכונן לכך בשלבים. עבור אלה הסובלים ממחלות ידועות כדאי להתייעץ עם רופא טרם התחלת האימונים.

זהו, אלה הסיבות, עכשיו כל שנותר הוא לקום מהכורסא ולהתחיל…

בהצלחה

השארת תגובה